W swoim pierwszym wpisie na tym blogu, chcę pokazać Ci, jak różne są podstawy prawne do żądania alimentów, o których większość osób nie ma zielonego pojęcia. Zasadniczo są trzy.
1.
Czy na przykład wiesz, że żona może domagać się od męża (i odwrotnie) alimentów w trakcie trwania małżeństwa ? Rozwód nie jest do tego potrzebny. Tak będzie np. w sytuacji, gdy któryś z małżonków wychowuje dzieci i nie pracuje. Albo pracuje, ale niewiele zarabia. Może wówczas wnosić o alimenty zarówno na siebie jak i na dzieci. Niezależnie od tego czy małżonkowie mieszkają razem czy jeden z nich się wyprowadził. Gdy komuś o tym mówię, to ogromnie się dziwi. Nikt o tym nie informuje. A takie możliwości daje art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Będę więcej o tym pisała.
2.
Być może wiesz, że obowiązek alimentacyjny istnieje pomiędzy małżonkami po rozwodzie. Jest on uzależniony od tego, czy w rozwodzie było ustalanie winy, czy nie, jak również od sytuacji majątkowej byłych małżonków. W niektorych sytaucjach można domagać się alimentów nawet w przypadku, gdy rozwód był bez orzekania o winie. Podstawą prawną dla dochodzenia alimentów po rozwodzie jest art. 60 kodeksu rodzinnego.
3.
No i klasyka. Alimenty na dzieci. Podstawą ich dochodzenia jest art. 135 kodeksu rodzinnego.
W skrócie i graficznie wygląda to tak:
Pingback: Alimenty dożywotnie dla żony - Prawnie o alimentach
Pingback: Alimenty na siebie i alimenty na dziecko - Prawnie o alimentach
Witam! Mój partner płaci alimenty na byłą żonę (rozwód z wyłącznej winy partnera). Prawdopodobnie Jego była żona jest w ciąży z innym mężczyzną, ale nie mają ślubu. Czy po urodzeniu dziecka, mój partner będzie musiał nadal płacić alimenty na byłą żonę? Czy może wnieść wniosek o zaprzestanie płacenia?